Ümit SAMİMİ umitsamimi@gmail.com

Kudüs ne zaman geri alınabilir?

Sorunumuz Kudüs’ü kaybetmiş olmak mı yoksa tekrar geri alabilecek gücümüzün olmaması mı?

Neye kızıyoruz, adını doğru koyalım. Kudüs’ün Siyonizmin eline geçmesine mi yoksa bizlerin kınamaktan başka hiçbir şey yapamayacak kadar zayıf düşmüş olmamıza mı?

Bu meseleyi dert edinenler, kendi kendilerine bir muhasebe yapsınlar lütfen. Suçun büyük kısmı haksızlık edende mi, yıllardır mağdur edilmesine rağmen akıllanmayanlarda mı?

İslam ülkesi diyebileceğimiz neredeyse tüm ülkeler ya diktatörlükle yönetiliyor, ya da iç savaşla kendi dindaşlarını ve soydaşlarını öldürüyor. Suriye paramparça olmuş, Irak üçe bölünmüş, Libya ve Yemen hala iç savaşta, Mısır-Suudi Arabistan- BAE batılıların atadıkları valilerce yönetiliyor ve Katar abluka altında.

Hiçbiri üretmiyor. Üniversiteleri temel kavramlar düzeyinde dahi eğitim veremez halde. Sanayileri yok. En basit ihtiyaçlarını dahi ithal ediyorlar. Madenleri ve diğer yeraltı zenginlikleri başkaları tarafından sömürülüyor.

Dünyaya haklılığımızı anlatabileceğimiz, uluslar arası takip edilen bir yayın organımız bile yok. Bizleri yöneten çoğu politikacı halkın  reyini almadığı için meşru değil.

Diyelim ki yukarıdaki kalıtsal sorunları çözemiyoruz ve yakın vakitte de üstesinden gelemeyeceğiz. Bir buçuk milyar insanın sadece yüzde 25’i finansal anlamda Batı’yı protesto edebilmesi durumunda dahi çok şey değişebilir. Müslümanlar, Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması sonrasında satın aldıkları cep telefonlarını-bilgisayarlarını, batı yerine uzak doğudan ithal etmeye kalksa bile Amerika kararını değiştirmek zorunda kalacaktır. Diğer binlerce kalemi dahil etmiyorum bile.

Fakat büyük çoğunluğumuz tükettiği  gıdadan, kullandığı araçtan, giydiği kıyafetten hatta evini döşediği mobilyadan ve diğer batılı ürünlerden asla vazgeçemiyor. Üstelik neredeyse tamamının alternatifi olmasına rağmen. Yüzlerce defa boykot ilan edip, bir kere dahi tam anlamıyla boykot edemiyoruz.

Sahi, cuma namazı vaktinde toplanan cemaatin tepkisinden Amerika neden çekinsin ki? İhracatları binde bir oranında bile azalmayacak. Ülkelerine giden turist sayısı aynı kalacak. Filmleri izlenmeye, müzikleri dinlenmeye devam edecek. Yani aslında hayatlarında hiçbir şey değişmeyecek.

Bir buçuk milyar insanın tepkisi, Amerika’da tek bir kişiyi dahi zor durumda bırakmayacak.

Adını doğru koyalım. Tam olarak neye kızıyoruz, ya da aslında neye kızmamız lazım?

İki milyara yakın nüfusa sahip bir topluluğun öfkesi, Amerika’da tek bir kişiyi dahi endişelendirmiyorsa,

Trump’ın provakatif kararına mı tepki göstermek gerek yoksa şu aciz halimize mi?

Kudüs daha önce de işgal edilmişti fakat müslümanlar tekrar fethedilebileceğine inanıyordu. O birlik, o kuvvet var idi. Peki ya şimdi, inanabiliyor muyuz?

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm yazılarını göster