Ümit SAMİMİ umitsamimi@gmail.com

Beyin göçüyle kaybettiklerimiz

Modern dünyanın öncü markaları, dev şirketleri, küresel tüccarları yazılımcılar tarafından geliştiriliyor. Dünyanın en büyük şirketlerine bakın, başarı sırlarının emek ve teknoloji olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. 

Teknolojiden en çok gelir elde eden Amerika’da iyi bir yazılımcının yıllık maaşı ortalama olarak 510 bin liradır. Bu araştırma Hired imzalı Teknoloji Maaşlarının Küresel Durumu araştırmasının 2017 sonuçlarından. 5 bin şirkete ait, 45 bin adayla yapılan 280 bin iş görüşmesinden alınan verilerle oluşturulmuş.

Bu maliyetin giderek artmasıyla birlikte iyi yazılımcıyı uygun maaşa bulabilmek için uzaktan çalışma sistemini geliştirmiş Amerika’lılar. Öyle ki Hindistan, Türkiye, Mısır gibi ülkelerde yaşayan ortalama tecrübeye sahip iyi seviyedeki yazılımcıları ortalma 5 bin dolara uzaktan işler vererek çalıştırıyorlar. Üstelik bu şekilde istihdam ettikleri insan sayısı az da değil, rakamlar binlerce kişinin böyle çalıştığını gösteriyor.

Sadece yazılımcılar değil, hangi alanda olursa olsun teknolojiyi üretebilen insanlar geleceği inşa edeceği için her biri inanılmaz kıymetli. Sıradan bir yazılımcı, ülkenize her yıl milyarlarca dolar kazandırabilir.

Fakat tam da bu noktada ülkemiz adına büyük bir sorun ile karşı karşıyayız.

Yiğit Güneli, Fatih Erikli, Kemal Soylu tarafından kitle kaynak yöntemiyle derlenen verilere göre geçen yıl

IT sektöründen 1095,

Akademik sebeplerle 327,

Finans sektöründen 138,

Sağlık alanından 135,

Mimar, mühendis, endüstri bölümlerinde çalışan 738,

Ve toplamda 3794 kişi ülkeden ayrılarak, yurt dışına göç etmiş.

Tahminen bu insanların tamamı alanında kalifiye kişilerdir. Keza her şeyden önce dil bilen ve tanımadığı bir yerde hayat kurabilecek cesarete sahip olan insanlar.

Göç eden insanların mesleki profillerine baktığınız zaman IT sektöründen göç edenlerin sayısının diğerlerinden ne kadar fazla olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Öyle ki ikinci sırada akademik sebeplerle yurt dışına çıklanların üç katından bile fazlalar.

Sizce bu tesadüf olabilir mi? Rastlantısaldır diyebilir miyiz?

Özellikel Batı’da hem Türkiye karşıtlığı hem de Müslüman karşıtlığı bu kadar yüksek iken işe yarar insanların Batı’ya taşınabiliyor olması, iş bulabiliyor olması tuhaf değil mi?

Bizi Avrupa Birliği’nde istemediklerini açıkça söyleyen insanların, IT sektöründe çalışanları kabul ediyor olmasının bir sebebi yok mu?

Tabi ki var çünkü dünya görüşleri ne olursa olsun, bu insanların çıkardıkları ürünler değerli. Üstelik petrolden de doğalgazdan da altından da değerli.

Eğitimini bu ülkede tamamlamış, bu ülkenin doktorları tarafından tedavi edilmiş, bu ülkenin topraklarından yetişen yemişlerle karnını doyurmuş insanların bu kadar kolay bir şekilde gitmelerine, hatta burayı terk etmelerine karşı önlem almak zorundayız.

Çıkış yasağından bahsetmiyorum, onları burada yaşamaktan vazgeçmeye iten sebeplerin önce tespit edilmesi, sonra da ortadan kaldırılması gerektiğini söylüyorum.

Keza ailenizi, akrabalarınızı, yetiştiğiniz mahalleyi, dostlarınızı, hatıralarınızı bırakıp da kendinizi anadilinizde ifade edemeyeceğiniz bir yere göçmek öyle gözüktüğü gibi kolay değildir.

Bu itici kuvvet her ne ise, ortadan kalkmadan Türkiye, 2050 yılına ilk 10 ekonomi içerisinde giremez.

Vesselam.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm yazılarını göster