Ümit SAMİMİ umitsamimi@gmail.com

Batı müdahalesi ile sorun çözülür mü?

Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız, ilk planlamanız gereken değişimden sonraki durumun ne olacağını belirlemektir. Amerika Esad’ı düşürürse yerine koyacağı örgüt ve ideoloji bellidir. Ne Özgür Suriye Ordusu’nun egemen olmasını ister ne de ılımlı muhaliflerden herhangi birini. Onlar Suriye’nin tamamını PKK’nın kontrolüne verecektir.

Rusya-İran ve Esad tarafından Suriye’nin gerçek muhalefeti tamamen yok edilinceye kadar Batı hiçbir şey yapmadan bekledi. Üç yaşını doldurmamış bebeklerin cansız bedenleri kıyıya vururken de kimyasal silahlarla katledilirken de kınama mesajlarını yayınlamanın dışında sessizce izlediler. Göçmenler kendi ülkelerine sığınamasın diye Nato’nun savaş gemilerini Ege ve Akdeniz kıyılarına seferber kıldılar. Bu politikanın amacı Suriye’yi kimseye yar etmemektir. Keza bugün Esad’a karşı yürütecekleri herhangi bir operasyon asla ve asla insani sebeplerle olmayacaktır.

Bugün Amerika ve diğer batılı ülkelerin füzelerinden medet ummak, YPG-PKK tahakkümü altında kurulacak devleti desteklemektir. Kurulması muhtemel bir Kürt Devleti’nden bahsetmiyorum.

Yöneticilerinin İsrail-Amerika tarafından atanacak ve Türkiye’nin varlığına birincil derecede tehdit oluşturacak bir terör koridoru, Türkiye için bir beka sorunudur. Bu tehdit ise “Esad gitsin de ne olursa olsun” gibi dar perspektife kesinlikle sığmaz.

Peşinen söyleyeyim, Esad bu dünya tarihinin gördüğü en zalim katillerinden biridir. Onu savunmak ve iktidarını korumak gibi bir niyetim yok. Derdim Esad’dan daha büyük katillerin Suriye’nin yönetimini devralmasının önüne geçebilmektir.

Esad’ın çocukları vahşice öldürdüğü doğrudur fakat Suudi Arabistan’ın da Yemen’de yaptığı şey farklı değildir. İsrail, elinde silah olmayan göstericilere ağır silahlarla neredeyse her gün müdahale ediyor. Mısır’da darbe ile yönetimi zorbalıkla devralan Sisi, Avrupa’lı ülkelerin neredeyse tamamında kırmızı hali ile karşılandı. Batı onları desteklerken, Suriye’de vicdanen tek bir adım dahi atmayacağını artık anlamak mecburiyetindeyiz.

Esad düşmanlığı, vicdanı olan herkeste mevcuttur fakat bu düşmanlık, PKK’ya 4 bin tır silah gönderen, FETÖ’yü Türkiye’ye karşı kullanan ve hala beslemeye devam eden ülkeyi, sırf Esad’ı vurdu diye bize sevimli, meşru ve insan hakları kahramanı olarak göstermemeli.

Sonuç olarak Türkiye, Suriye sorunun çözümünde kurmuş olduğu ittifakı bozmamalıdır. Bölgede güvenilmez ülke pozisyonuna düşmemelidir.
Aynı şekilde Türkiye her ne olursa olsun Amerika ile irtibatını ve dialoğunu devam ettirmeli ve yine her ne olursa olsun Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozacak ve PKK’yı güçlendirme ihtimali bulunan tüm süreçlere engel olmaya çalışmalıdır. Bu da ancak ve ancak duygusallıktan uzak gerçekçi bir politika ile mümkündür.

Aksi durum, Batı’lıların hayalini kurduğu yönetilmesi kolay şehir devletlerinin bölgemizin de kaderi haline dönüşmesidir.
Vesselam.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm yazılarını göster