Ümit SAMİMİ umitsamimi@gmail.com

ABD, Türkiye'yi kaç defa daha kandırabilir

24 Ağustos 2016, hain darbe teşebbüsünden 39 gün sonra Amerika’nın iki numaralı ismi, dönemin başkan yardımcısı Joe Biden Türkiye’yi ziyarete gelmişti. İkili temaslardan sonra kamuoyuna iki önemli mesaj verdi.

-Türklerin Amerika’dan daha iyi dostu yoktur!
-PYD’ye olan Amerikan desteği geçicidir. PYD, Fırat’ın batısını terk edecektir.

Üzerinden bir yılı aşkın süre geçti fakat PYD, Mümbiç’ten çekilmedi. Aksine, Türkiye müdahale edemesin, PKK’nın Suriye kolunu vuramasın diye terör örgütünün mevzilerine Amerika bayraklarının asılmasına müsaade ederek, onları korudu.

NATO’nun Amerika ile eş anlamlı olduğunu kabul edersek eğer, son yapılan tatbikatta ülkemizin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yok edilmesi gereken düşman figürü olarak kullandı.

Joe Biden’ın “Türklerin en yakın dostu” dediği Amerika, ülkelerine seyahat etmemizi dahi yasakladı.

Türkiye’nin almak istediği silahları, savaş uçaklarını ve bir çok ekipmanı Türkiye’ye satmadı fakat terör örgütü PYD’ye binlerce tır silah yardımı yaptı.

Türkiye’nin darbe teşebbüsünden sorumlu tuttuğu terör örgütü sözde lideri Fetullah Gülen’i, yargılama amacıyla ısrarla istemesine rağmen teslim etmedi. Böylelikle suçluların iadesi anlaşmasını da askıya almış oldu.

Türkiye’yi, İran’a yönelik ambargoyu delmekle suçladı. Rıza Sarraf ve Halk Bankası’nın bazı yöneticilerini tutukladı.

Uluslararası bir çok konuda Türkiye’yi yalnız bıraktı.

Bir çok karşıt söylem, tutum, davranış daha bu listeye eklenebilir fakat yazacak o kadar yerim yok. Tüm bunları neden şimdi hatırlatma gereği duydum, onu açıklayayım.

Geçtiğimiz günlerde Trump, Erdoğan’ı arayıp PYD’ye daha fazla silah yardımı yapılmayacağının sözünü vermiş. Bir çok kişi “oh be” diyerek biraz da olsa rahatladı. İktidara yakın yayın organları, durumu Türkiye’nin başarısı gibi haberleştirdi.

Eğer Amerika gerçekten artık PYD’ye silah vermeyecekse bunun 3 sebebi olabilir.

Türkiye’yi vuracak başka bir terör örgütüne destek vereceklerdir.

PYD’nin silahları depolayabileceği yeri kalmamıştır.

Verilen silahların maliyeti sebebiyle Amerika’nın ekonomisi zarar görmeye başlamıştır.

Aksi durum söz konusu değildir. Önceden verilen ve tutulmayan yüzlerce söz hatırlanmalı, kanı dökülen şehitlerimizin neden hayatlarını kaybettikleri unutulmamalı.

Vesselam.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm yazılarını göster