19 Eylül 2018 04:51

'Amerikan tıraşı yasaklandı, Osmanlı tıraşı yapın!'

'Amerikan tıraşı yasaklandı, Osmanlı tıraşı yapın!'

Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan 'Amerikan tıraşı yasağı' açıklaması yaptı: "Gerekiyorsa Osmanlı tıraşı yapacaksınız."

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’nin vize başvurularını askıya almasının ardından, Samsun’daki berberler ABD’ye tepki olarak 'Amerikan tıraşı' olarak adlandırılan saç kesim modelini yasakladı.

Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan, kararı neden aldıklarını ve ne kadar süreciğini BBC Türkçe’ye açıkladı:

“Amerikan tıraşını yasaklamak kendi fikrimdi. Hatta birkaç yıl öncesinde de yabancı tabela isimlerini kaldırttırmıştım. Biz Türk insanıyız. Arkadaşlarımın yüzde 95’i tabelalarını değiştirdi. Dolayısıyla son zamanlarda bu Amerika’nın vize meselesinden ben rahatsız oldum. Arkadaşlarımızdan ricada bulundum. Amerikan tıraşı diye bir tıraş yapmayın, Amerika ismini istemiyorum diye.

Ben AK Parti’nin üyesi değilim, ama Cumhurbaşkanı’nın dik duruşu, vizyonu beni duygulandırdı. Arkadaşlardan ricada bulundum bundan sonra Türk tıraşı yapacaksınız, gerekiyorsa Osmanlı tıraşı yapacaksınız. Bizim örf ve adetlerimize yakışacak, giyimimize kuşamımıza yakışacak şekilde. Dünya bizden örnek alsın. Arkadaşlarımın çoğu da camlara yazı astılar ‘Amerikan tıraşı yapmıyoruz’ diye. Ben de bundan keyif aldığımı söylüyorum. Meslektaşlarımı da gösterdikleri incelikten, duyarlılıktan dolayı tebrik ediyorum. Bundan sonra böyle gitsin, dünya bizden örnek alsın. Biz bir kabile devleti değiliz. İnsanlarımız da duyarlı bu konuda. Dünden beri birçok kişi beni arayıp tebrik etti. Biz diktatör değiliz, mutlaka uygulamayan arkadaşlarımız olacaktır. Onlara da saygı duyarım.”

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (42)
 • Osmanlı traşı da ne.kafayımı yediniz.

  (0) (3)

 • EEE ŞİMDİ BİZDEKİ KARANLIK SAHTE AYDINLAR İNAT OLSUN DİYE GİDER AMERİKAN TRAŞI OLUR. ZATEN KUYRUĞU KAPTIRMIŞLAR EMPERYALİZME KENDİ ÜLKESİNE DÜŞMAN BU ÇAĞDIŞI ADAMLAR İNDİ NEDİCÜK

  (5) (0)

 • Aptalca bence... Tipik Kuzey kore mantığı...Bunlar böyle yasak koyar, çocukları, torunları gider amerikan traşı olur... Hiç şaşmaz. Hep böyledir...

  (1) (2)

 • Helel baskan tutulursa birde yayginlasirsa elin oglunun belese yaptigi reklami ulkemiz adina biz neden yapmayalim y

  (1) (0)

 • osmanlıcılık yapıp tayyibe şirin görünmeye çalışıyor kesin gözü ihalede

  (0) (7)

Tüm Yorumlar