19 Ocak 2019 19:38

Aleksis Çipras şaşırttı: Türkiye'nin AB üyeliğine destek verilmeli

Aleksis Çipras şaşırttı: Türkiye'nin AB üyeliğine destek verilmeli

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda herkesi şaşırtacak açıklamalarda bulundu. Çipras, "Türkiye'nin AB üyeliği hem Türk halkının yararına olacak, hem de bölgedeki istikrarın sağlanması için önemli olacaktır" dedi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Atina'yı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin AB üyeliğine destek verilmesi gerektiğini söyledi. Çipras, "Türkiye'nin AB üyeliği hem Türk halkının yararına olacak, hem de bölgedeki istikrarın sağlanması için önemli olacaktır" dedi.

Merkel ile Türk-Yunan ilişkilerini ve Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri de gözden geçirdiklerini söyleyen Yunanistan Başbakanı, Kıbrıs Sorunu'na adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için gösterilen uğraşlara da destek verilmesi gerektiğinden söz etti.

Buna karşın, Kıbrıs'ın kendi kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik bölgesi (MEB) içinde sondaj yapma hakkı olduğuna da dikkati çeken Çipras, her ülkenin kendi kıtasahanlığı içinde araştırma yapma hakkı olduğunu ve buna herkesin saygı göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

MAKEDONYA'YA AB'YE ÜYELİK YOLU AÇILDI: Almanya Başbakanı Merkel ise Türkiye ile AB arasında imzalanan göçmenlerin iadesi anlaşmasının öneminden söz etti.Merkel, bu anlaşmanın başarılı olduğu kadar göçmen iadesi konusunda AB içinde çıkan hukuki sorunların aşılmasına çalışıldığını söyledi. Söz konusu iade anlaşmasının Afganistan ve Pakistan gibi savaş olmayan ülkelerden gelen göçmenlere uygulanmadığını da sözlerine ekledi.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (8)
 • Avrupa'daki Suriyelileri de alalım Avrupa'nın attığı kazıklar az geldi Merkel göçmenler daha çok Türkiye'ye geçsin demiş bu vatandaşa yazık değil mi Davutoğlu ikili kabul saçmalığı ile bu ülkeye en büyük yanlışlara birini yaptı

  (0) (1)

 • Hepinizin bizans oyunlarını bozan reisi allah başımızdan eksik etmesin yürü başkanım tüerkiyem uçuyor bunlar kıskanıyor bu defa biz istemiyoruz 40 yıldır uyalıyorsunuz alın ab. yi başınıza çalın sizin olsun biz bize yeteriz

  (1) (6)

 • Türkiyenin orta doğuda bir tampon bölgede karakol olarak kalmasını istemekte. PKK nın ne olduğunu bilmekteler. Onlarda çok çektiler. Bu nedenle Türkiye yi desteklemelerinde yarar var ancak dış politika her zaman oynak bir zeminde bulunmakta.

  (0) (2)

 • Aleksis Çipras Yunanistan' a başbakan oldu diye insanlıktan çıkmadı ya. Adam; demokrasiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne inanmış birisidir. Çay ocağında bacak bacak üstüne atmış vaziyette bulunan Yorgo ile sohbet edebiliyor. "Ulan ayağa kalk, hazır ol vaziyeti al" demiyor. Yorgonun özgürlüklerini kullanmasına saygı duyuyor. Biz Esenlerde binanın balkonunda sigara için adama bile karışıyoruz. Kimin sorgulanacağını, kimin yargılanacağını önce siyasiyeler açıklıyor sonra savcılar devreye giriyor. Kimin ceza almayacağına da siyasiler karar veriyor Papaz Brunson ve Deniz YÜCEL' de olduğu gibi.

  (2) (2)

 • kendi güvenlikleri için ....

  (0) (3)

Tüm Yorumlar