15 Aralık 2018 16:32

Ahmet Edip Uğur Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aradı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifa eden Ahmet Edip Uğur, Erdoğan'ın açıklamalarının ardından dün Erdoğan'ı arayıp not bıraktı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, "Aradı bir not bıraktı. Bir irtibat kurma çabası oldu. Ama anladığım kadarıyla bir süredir bu girilen süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Ahmet Edip Uğur arasındaki iletişimde bir aksama, bir kopukluk yaşanmış." diye konuştu.

CNN Türk'te yayınlanan ve Hande Fırat'ın sunduğu 'Gece Görüşü' programında istifa eden belediye başkanları konuşuldu.

Pazartesi günü, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifa eden Ahmet Edip Uğur'un, 'Yolsuzluğunuz yok, usulsüzlüğünüz yok, başarısızlığınız yok, FETÖ bağlantınız yok ama ailenize ve evinize kadar ulaşan tehditler, katlanacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir' sözlerinin ardından Erdoğan Azerbaycan dönüşü gazetecilere açıklama yapmış ve "O türden bir tehdit varsa nereyi ya da hangi mercileri araması gerektiğini gayet iyi bilir. Bir tehdit varsa ilgili mercileri, gerekirse bizi pekâlâ arayabilirdi." demişti.

SELVİ, UĞUR İLE GÖRÜŞTÜ
Ahmet Edip Uğur ile konuşan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi şunları söyledi:

"Bugün (Perşembe) Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa eden Ahmet Edip Uğurla görüştüm. Onun söylediği, Ahmet Edip Uğur Sayın Cumhurbaşkanı’nı, Azerbaycan dönüşü yaptığı açıklama doğrultusunda aramış. Görüşmek için bir cevap bekliyordu. Kendisine aktarmak için. Aradı bir not bıraktı. Bir irtibat kurma çabası oldu. Ama anladığım kadarıyla bir süredir bu girilen süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Ahmet Edip Uğur arasındaki iletişimde bir aksama, bir kopukluk yaşanmış.

Tehdit konusunda istifa etmesi için bir siyasi baskı görmesi şeklinde. Yoksa ailesi ya da yakınlarının başka şekilde tehdit edilmesi değil, bir siyasi baskı görmeleri olabilir. Bu süreçlerde biraz durumlardan vazife çıkarıp, bunlarla ilgili yerel siyasette bir takım söylentiler çıkaranlar da oluyor."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Ahmet Edip Uğur'un tehdit edildiğine yönelik iddialar için şunları söylemişti:

"Sayın başkanın (istifa eden Ahmet Edip Uğur) tehdit edildiğine yönelik bize ulaşan herhangi bir bilgi yok. Ben o açıklamasından dolayı üzgünüm. Kendisi, siyasette bunca zaman tecrübesi olan, belediye başkanlığı yapan biri olarak, o türden bir tehdit varsa nereyi ya da hangi mercileri araması gerektiğini gayet iyi bilir. Bir tehdit varsa ilgili mercileri, gerekirse bizi pekâlâ arayabilirdi. Araması halinde de pekâlâ olayın üzerine gidilirdi. Biz de ima edildiği türden bir tehdit durumunda herhalde kendisini yalnız bırakacak değiliz. Bırakın Edip Bey’i, kim olursa olsun, birine o tür bir tehdit durumunda gerekli müdahale tabii ki yapılır."

Erdoğan'dan tüm belediyelerle ilgili flaş açıklama

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (9)
 • ARAMAZSAN ARAMA YAR ARAMA ZATEN ATTIN BENİ ÇORAP GİBİ SOKAAĞA

  (0) (4)

 • AHMET SELVİ; GAZETECİMİ, SİYASETCİMİ, AKPARTİYLE İLGİLİ HER KONUDA BİLİRKİŞİ GİBİ, SANKİ YAŞANAN OLAYLARIN İÇERİSİNDE YER ALAN VE KONUYA TARAF OLAN BİRİSİ GİBİ OLAYLARA MÜDAHİL OLUP, KONUYLA İLGİLİ EN UFAK AYRINTILARA KADAR BİLGİ SAHİBİYMİŞ BİR EDAYLA YAZI YAZIP, OLAYLARI YORUMLUYOR, ACABA KENİDİSİ MÜNECCİMMİ, YOKSA AKPARTİ ADINA KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME GÖREVİ KENDİSENE VERİLEN BASIN SÖZCÜSÜ MÜ MERAK EDEİYORUM.

  (2) (5)

 • istifayı basmıssın daha neyine arıyorsun? gerek yok.

  (3) (1)

 • MİSAFİR,ŞÜKRÜ BEY BAK HAKKI ARAR NE GÜZEL DEMİŞ KİMİ KİME ŞİKAYET EDECEKSİNİZ! TEHDİT EDEM KİM???? ŞİKAYETİ DİNLEYECEK KİM????RTE

  (0) (0)

 • Çok ağır ithamlardı, bence bu açıklığa kavuşturulmalı, yoksa bu tarihe hiç iyi düşmedi, ortada ya yalan var, ya baskı netleştirilsin,üzerine gidilsin.

  (0) (3)

Tüm Yorumlar