21 Ocak 2019 14:52

Abdüllatif Şener: Devlette liyakat sistemi yeniden inşa edilmeli

Abdüllatif Şener: Devlette liyakat sistemi yeniden inşa edilmeli

CHP Konya Milletvekili Abdullatif Şener, "Devlette liyakat sistemi yeniden inşa edilmelidir. Şu an geçerli olan liyakat sistemi değil, sadakat sistemine göre iş yapılıyor. Bu, çözüm kabiliyetini ortadan kaldırıyor. Dünyanın her tarafında ekonomi bozulduğunda sorumluluk iktidara aittir" dedi.

Abdüllatif Şener, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Parti Meclisi Üyesi Ayça Taşkent ve İl Başkanı Ümit Özer ile birlikte partisinin Kayseri il başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Kayseri’de sivil toplum kuruluşlarına yönelik ziyaretler gerçekleştireceklerini ve yaşanan ekonomik sıkıntılara yönelik değerlendirmeler yapacaklarını kaydeden Abdüllatif Şener, Türkiye genelinde ekonomik sıkıntının yaşandığını ifade etti.

CHP olarak yapıcı muhalefet yapma konusunda kriz masası oluşturduklarını belirten Şener, kendisinin de bu alanda görev aldığını belirtti. Şener, şöyle konuştu:

"Ülke genelinde sivil toplum örgütlerini dinleyeceğiz. Sonra bunları harmanlayıp, hükümeti sürekli uyaracağız. Eğer sorumluluk sahibi iktidar gerekli tedbirleri ve uyarıları dikkate almazsa bu ülke en az 3 yıl kavrulur. İşin başındayız. İşin başında gerekli önlemlerin tedbirlerin ciddiyetle alınması lazım. Eğer gerekli önlemler iktidar tarafından alınır ve doğru bir şekilde uygulanırsa bu ekonomik krizi kısa bir süre içinde atlatmak mümkün olur. Yapıcı bir şekilde iktidarı uyarmayı görev olarak görüyoruz. Bu krizi aşmanın en temel yolu sorumlu olanların sorumluluklarını kabul etmeleridir. Ekonomik politika uygulayacak tek güç devlettir. Devletin tüm araçlarını da iktidar kullanmaktadır. Önümüzdeki süreç çok tehlikeli, bizim asıl endişemiz bu. Kayseri’de de bu amaçla STK’ları ziyaret edeceğiz."

'YANDAŞLIĞI BIRAK LİYAKATE GÖRE GÖREVLENDİRME YAP' DİYORUZ
"Kimsenin ekmek teknesini yitirmesine gönlümüz razı değildir" diyen Şener, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ekonomik krize yönelik açıkladığı 13 maddelik çözüm paketine de değinerek, hükümetin bu paketi dikkate almamasına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanının ilk yapması gereken şeyin kabineyi değiştirmek olduğunu savunan Şener, şunları söyledi:

"Biz iktidara, 'Yandaşlığı bırak, sadakati bırak, liyakate göre görevlendirme yap' diyoruz. İktidar cephesinde büyük suskunluk vardır. Bunu sorumlu iktidarın yapmaması lazım. 13 maddede ne var? Devlette liyakat sistemi yeniden inşa edilmelidir. Şu an geçerli olan liyakat sistemi değil, sadakat sistemine göre iş yapılıyor. Bu, çözüm kabiliyetini ortadan kaldırıyor. Dünyanın her tarafında ekonomi bozulduğunda sorumluluk iktidara aittir. Ekonomi kötüye giderse bir numaralı sorumlu iktidardır. Kötüye gidişi aşmak için de sorumlu da iktidardır. Biz muhalefet olarak yol gösteriyoruz. Devlette liyakat sistemi esastır. Demokrasi ve hukuk önemli. 'Seçimleri kazanırsak ekonomi uçacak' dendi ama ne yazık ki 16 Nisan referandumu ve 24 Haziran seçimleri öncesi söyledikleri gerçekleşmemiş, tam tersi yaşanmıştır. Bizim söylediklerimiz gerçek çıkmıştır. Çünkü sistemi bozarsanız işler doğru yürümez. Hukuk güvenliği önemli. Bu dış politikayla da ülke ekonomisinin nefes alması mümkün değildir."

''TEDBİR ALINMAZSA...''
Yaşananlara karşı tedbir alınması gerektiğini ifade eden Şener, "Tedbir alınmazsa bu ülkede yıllarca etkisini gösterir ve bu nedenle önerileri dikkate almak lazım. Biz de görüşleri alacağız, harmanlayacağız. Bu çerçevede doğru yolu göstereceğiz. Batıldan vazgeç hak politikalara gel diyeceğiz" diye konuştu.

Kaynak : DHA

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (8)
 • Konya'ya gidemiyor erhalde ayrıca sadakatte riyakar kadar önemlidir yeterli köstebek olmasin

  (2) (2)

 • Liyakat yerine "bu bizden deyip" de kadroları dolduran bir yönetim ülkeyi karpuz gibi ortadan ikiye böler...Oysa vatan haini olmayan her kim olursa olsun; dinine,diline,ırkına,rengine bakılmaksızın en üst kademelere kadar çıkabilmelidir.İşte o zaman devlet gerçek anlamda şaha kalkar!İnsanlar gerçekten kardeş olurlar...

  (0) (1)

 • Şun anda devlet kademelerine öncelikli olarak seçilmiş ve listelenmişler görevlendiriliyor... Mülakatla öğretmen atamaları bunun en bariz örneği ve çok büyük bir günah! Müslümanım diyen bir insanın ahiret için titremesi gereken en büyük ve ödenmesi asla mümkün olmayan günah, yani "KUL HAKKI!"...Ahirette de "günahsızlık liyakati" olan cennete girecek,olmayan en büyük azabı görecek! Yani orada seçici tek ve adil! Bu dünyada ebediyet yok,ölüm var haberiniz var mı?

  (0) (0)

 • Bak şu konuşana sen mi liyakat sahibisin.davana sahip çıkardın liyakat sahibi olsan.

  (5) (3)

 • devlette liyakat sistemi doğrudur yerindedir insanda da ahlak sistemi derhal uygulanmalıdır ve o zaman sizin milletvekiliğiniz derhal düşürülmelidir hükümette görev yaptığınızda bu söylediklerinizi söyleyip derhal istifa etseydiniz sizi adam yerine kor dinlerlerdi geçmiş olsun siyasi ahlakı olmayanları kimse dinlemez.

  (1) (3)

Tüm Yorumlar