21 Ocak 2019 23:23

Abdulkadir Selvi yazdı CHP'nin yerel seçimde kaybedeceği olası 8 il

Abdulkadir Selvi yazdı CHP'nin yerel seçimde kaybedeceği olası 8 il

Abdulkadir Selvi yerel seçimlerde olası AK Parti-MHP ittifakının CHP'nin kaybedebileceği illeri yazdı. Selvi, yerel yönetimlerden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile görüştü ayrıntıları bugünkü yazısında paylaştı.

Yerel seçimlerde olası "AK Parti-MHP ittifakı" CHP'nin de gündeminde. Böyle bir ittifak durumunda hangi ilde ne kadar oy kaybı veya artışı yaşanacağı üzerinde CHP kafa yoruyor.

7 Eylül Cuma günü yapılan MYK toplantısında yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, seçim hazırlıkları ve olası ittifak senaryoları üzerine bir sunum yaptı. Torun, olası bir AK Parti-MHP ittifakında CHP’nin kaybedebileceği belediyeleri sıraladı.

Peki bu iller neler ve CHP'nin karşı hamlesi ne olacak? Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi Seyit Torun ile konuştu ve görüşmenin detaylarını köşesinde aktardı.

Kaybedilecek olası 8 il
"(...)Analizin 24 Haziran seçim sonuçlarına göre bir kamuoyu şirketi tarafından hazırlandığını söyledi. Bunun üzerine 30 Mart 2014 yerel seçim sonuçları ile 24 Haziran seçimlerini ayrı ayrı tablolar yaparak inceledim. İki seçimin dinamikleri farklıdır, buna dikkat edilmesi gerektiğine inanıyorum ama önemli oy kaymaları söz konusu. 24 Haziran sonuçlarına göre eğer AK Parti-MHP ittifakı gerçekleşirse CHP’nin Burdur, Eskişehir, Giresun, Hatay, Sinop, Yalova, Zonguldak ve Tekirdağ’da kaybetme riski büyük.

İYİ Parti ile ittifak bazı illeri kurtarabilir
Ama bir de İYİ Parti faktörü var. Seyit Torun, İYİ parti ile ittifak yapıldığı takdirde bazı illerin CHP’de kalabileceğini söylüyor. Burdur, Tekirdağ, Giresun ve Eskişehir’de İYİ Parti ile ittifak CHP’yi kurtarabilir. Hakeza Antalya’da, İzmir’de, İstanbul ve Ankara’da İYİ Parti desteği CHP için anlamlı olabilir."

Abdulkadir Selvi'nin yazısının tamamı

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (10)
 • Olmayan şey yazılmaz gündem olmaz.

  (0) (7)

 • akp ve mhp nereleleri kaybedecek, onu yazan yok......

  (7) (1)

 • İzmirin yapısı belli, çağdaş ve hoşgörülü şehir. İzmir CHP den kim adaylığını koyarsa koysun o kişi alır. Kocoğlu İzmir2e çok şey kattı. Metro ve Tramvay devlet desteği almadan yapıldı. Borçsuz bir Belediye. Üstelik Kredi verilebilecek şehirler arasında yer almış bir belediye. Ve yaşanacak bir şehir. Ülkemin her yerinde görev yapmış ve belediyeleri teftiş biri olarak olrak yazıyorum.İzmir yaşanacak şehir

  (12) (1)

 • İzmirlilere sin-sin-sin, kaf-kaf-kaf, sinkaf çeken Binali mi kazanacak İzmir'de dersiniz!

  (6) (0)

 • AKP-MHP çıkar ortaklığının ne olacağı belli olmadan ahkam kesmemeli, derim.

  (7) (2)

Tüm Yorumlar