19 Aralık 2018 18:19

ABD'den YPG'yi buz kesen Afrin açıklaması

ABD'den YPG'yi buz kesen Afrin açıklaması

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, Türkiye'nin Afrin'e operasyon yapması halinde YPG'yi koruyup korumayacağı sorusuna yanıt verdi.

ABD PKK'nın Suriye kolu YPG'nin denetimindeki Afrin'i gözden mi çıkardı? Daha önce Afrin'e operasyon konusunda Türkiye'ye sert mesajlar veren Pentagon'un söylemlerindeki değişim dikkat çekici.

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, Türkiye'nin Afrin'e operasyon düzenlemesi durumunda ABD'nin önce Rakka'da DEAŞ'la savaşıp oradan Afrin'e geçmiş PKK/PYD unsurlarını koruyup korumayacağına yönelik soruya, "DEAŞ ile savaşmıyorsanız ve bizimle aynı amaca yönelik çalışmıyorsanız koalisyonun desteğini alamazsınız." yanıtını verdi.

Video konferans yöntemi ile ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) bağlanan Dillon, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AFRİN'E OPERASYON SORUSU
Rakka'da daha önce DEAŞ'a karşı savaşan bazı PKK/PYD unsurlarının Afrin'e geçtiğini hatırlatan bir gazetecinin, Türkiye'nin Afrin'e operasyon yapmakla ilgili planı bulunup bulunmadığına ilişkin sorusu üzerine Dillon, bu konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığını söyledi.

Gazeteci, "DEAŞ karşıtı operasyonlara katılmış Kürt güçler gibi güçleri koruma konusunda koalisyonun bir sorumluluğu var mı?" sorusunu da yöneltti. Bunun üzerine Dillon, ortaklarını koruduklarını daha önce gösterdiklerini ifade etti. Dillon, Suriye'de SDG ismini kullanan PKK/PYD'ye işaret ederek, "Burada da ortağımız SDG'dir. Bu da o şemsiyenin altına giren Kürtler, Yezidiler, Araplar, Hristiyanlar dahil herkestir." dedi.

"DEAŞ İLE MÜCADELE EDEN ORTAKLARIMIZI DESTEKLEYECEĞİZ"
Dillon koalisyonun, DEAŞ dışında bir güç ile çatışması durumunda daha önce ABD'nin DEAŞ operasyonlarına katılmış PKK/PYD unsurlarını koruma sorumluluğu olup olmadığına yönelik soruyu ise şöyle yanıtladı:

"DEAŞ ile mücadele eden ortaklarımızı destekleyeceğiz. Daha önce bir kere El Tanif bölgesinde birlikte çalıştığımız, DEAŞ ile savaşmak istemeyip başka çabalar içinde olan bir unsura bunu gösterdik. Onlarla ilişkilerimizi kestik. Takip etmek istedikleri şey bu olduğu için artık koalisyonun desteğini almadılar. Dolayısıyla senin soruna dolaylı bir cevap olarak, eğer DEAŞ ile savaşmıyorsanız ve bizimle aynı amaca yönelik çalışmıyorsanız koalisyonun desteğini alamazsınız."

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (9)
 • Bunlar ortadoğudan temizlenmedik çe terör bitmez.Ortadoğuda horoz dövüşü yaptırıyor bunlar müslümanlar arasına da.Her gün kaç sivil ölecek diye iddaa ya bile giriyordur bunlar

  (1) (0)

 • Haber kirliliği var. Baska kaynaklarda sözcunun(işide karsi savasan muttefiklerimize kimden saldiri gelirse gelsin koruruz demiş.) Diyorlar hangisi dogru?

  (3) (3)

 • ah esad ah ne yaptın ülkeni paramparça ettin. bu leş kargalarının oyununa geldin.

  (8) (6)

 • Abd itlerini alda suriyeden. .iraktan defol. .Bölgeyi sen terorize ediyorsun. ....Hain büyük şeytan. .!

  (13) (8)

 • bu abd de önünne gelen konuşuyor devletmi aşiretmi toplulukmu belli değil

  (10) (3)

Tüm Yorumlar