17 Kasım 2018 12:29

ABD'den İran karşı birleşin çağrısı

ABD'den İran karşı birleşin çağrısı

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Körfez ülkelerine anlaşmazlıklarını bir kenara bırakma, İran'ın istikrarı bozma tehditlerine ve radikal örgütlere karşı birleşme çağrısında bulundu.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Kuveyt'te gerçekleştirilen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri ile Mısır ve Ürdün Genelkurmay Başkanlarının bir araya geldiği toplantıdaki konuşmasında, Körfez ülkelerine anlaşmazlıklarını bir kenara bırakma, İran'ın istikrarı bozma tehditlerine ve şiddet yanlısı radikal örgütlere karşı birleşme çağrısı yaptı.

İran'ın istikrarı sarsan faaliyetlerinin ve şiddet yanlısı radikal örgütlerin bölgede devam eden iki güvenlik tehdidi olduğuna dikkati çeken Votel, ortak milli güvenlik çıkarları için güçleri birleştirmek ve arttırmak gerektiğini belirtti.

"Müttefiklerimize aykırı düşen herhangi bir yol ya da kararla hareket etmememiz gerekir." ifadelerini kullanan Votel, bu durumun düşmana fayda vereceğini aktardı.

KÖKLÜ ÇÖZÜMLER

Votel, "Sorunları belirledikten sonra köklü çözümler bulmaya çalışmalıyız. ABD'de ve dünyadaki değişimler bizim daha fazla yakınlaşmamızı gerektiriyor." ifadelerine yer verdi.

KİK ülkeleri ile Mısır ve Ürdün Genelkurmay Başkanları, iki gün önce yapılan geniş kapsamlı askeri toplantının ardından bugün Kuveyt'te yeniden bir araya geldi. Toplantıya ABD Merkez Komutanlığı'ndan yetkililer de katılıyor.

Kuveyt ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantıda Ortadoğu'da güvenlik, bölgesel meseleler, terör ve aşırılıkla mücadele, bölge ülkelerinde emniyet ve istikrarı güvence altına almak için ortak çabaları güçlendirmeyi hedefleyen konular görüşülüyor.

KATAR DA DAHİL

Katar'ın da aralarında bulunduğu aynı ülkelerin genelkurmay başkanları, ortak savunma ve askeri iş birliğini güçlendirme yollarını görüşmek üzere iki gün önce de Kuveyt'te toplanmıştı.

Söz konusu toplantı, 2017'de patlak veren Körfez krizinin ardından Katar'ın katıldığı ilk askeri toplantı olma özelliği taşıyordu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin, 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı. 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (11)
 • Körfez ülkeleri keşke İran'a karşı tavır alsalar ve Amerikan-İsrail ortaklığına karşı birleşebilseler.

  (0) (0)

 • hümeyni denen şeytanı besleyip şaha karşı darbe yaptıran terörist ülke abd ve fransa .iranı yopazların eline teslim ettiler iran rusya ile iş birligi yapınca iran kötü çocuk oldu ortadoğuda iran düşerşe ortadoğuda terörist israil istedigi gibi at oynatır yani kısaca köfez ülkeleri kaybeder yok olur terörist ülke abd nin güdümümdeki körfez ülkeleri irani yok edecek terörist ülke israilde sanayisi silahı olmayan köfez ülkelerini yok edecek terörist ülke abd nin planı bu .

  (1) (1)

 • aslında hedef türkiyedir türk insanı bunu öğrenecek inşallah geç olmadan İNŞALLAH YOK OLCAKSIN ABD

  (0) (2)

 • KÖRFEZİN İBLİS KRALLARI ŞEYTAN İPARATORLUĞUNUN YANINDA YER ALIR NEDEN BU REJİMLERİ AYAKTA TUTAN BİZZAT ABD NİN KENDİSİDİR,O İSLAM KILIKLI İBLİSLER HAKTA DEĞİL MUSAYA KARŞI FİRAVUNDA BİRLEŞMİŞLERDİR. (şuara - 227)

  (0) (3)

 • Amaç ne hayırdır onu anlayamadım ?

  (0) (0)

Tüm Yorumlar