20 Ekim 2018 07:01

ABD Volkswagen dizel skandalında cezayı kesti

ABD Volkswagen dizel skandalında cezayı kesti

ABD’de Volkswagen yöneticisine dizel skandalı sebebiyle yedi yıl hapis. Oliver Schmidt ayrıca 400 bin dolar da para cezası ödeyecek.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in (VW) ABD’deki üst düzey yöneticilerinden Oliver Schmidt geçtiğimiz yıl patlak veren dizel skandalı kapsamında yargılandığı davada yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı. Schmidt ayrıca 400 bin dolar da para cezası ödeyecek.  

Detroit’te gerçekleşen mahkemenin sözcüsü VW yöneticisinin suçunu itiraf etmesi sebebiyle daha düşük bir cezaya çarptırıldığını söyledi.  

Schmidt Şubat 2012 - Mart 2015 tarihleri arasında Volkswagen'in Michigan kentindeki Çevre Sertifikasyon Bölümü’nün başkanlığını yürütmüş ve ABD’nin çevre kurumları ile temastan sorumlu kişisi olarak görev yapmıştı. 48 yaşındaki VW yöneticisi Ağustos ayında ABD kurumlarını aldattığını ve hava temizliği konusundaki yasaları ihlal ettiğini itiraf etmişti. Schmidt tutuklandığı sırada Florida’da tatil yapmaktaydı.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (2)
  • Sahtekarlığın cezası böyle olur.

    (0) (1)

  • İYİ OLMUŞ BÜTÜN ÜLKELER TÜRKİYEDE AYNISINI YAPMASI GEREK DİZEL OTOMATİK ARABALAR HEP SORUNLU ÖZELLİKLE ŞANJIMAZ SORUNU VAR AMA KİMSE SUÇUNU HATASINI KABUL ETMİYOR BİZİM BAKANLIKTA UYUYOR İNSANLAR CEPTEN ÖDÜYOR YAPTIRIYOR BU ÜRETİM HATASIDIR BAL GİBİ

    (0) (2)

Tüm Yorumlar