22 Haziran 2018 16:17

6 yıl erken emekli olabilirsiniz tek yapmanız gereken...

6 yıl erken emekli olabilirsiniz tek yapmanız gereken...

Hem çalışıp hem de çocuk sahibi olan kadınlar için müthiş fırsat. Üç çocuk için doğum borçlanması yapan kadınlar 6 yıl erken emeklilik şansı kazanıyor. Peki bunun için ne yapmalı?

Hem çocuk sahibi olup hem de kariyer yapan anneler son torba yasa ile 3 çocuğa kadar borçlanıp 6 yıl 2160 gün kazanma hakkı elde etti. Doğum borçlanması için SGK'ya başvurmak yeterli.

2160 GÜN PRİM KAZANMA HAKKI

Hem çalışıp hem de çocuk sahibi olan kadınlar doğum borçlanması sayesinde 6 yıl erken emekli olabiliyor. Sigorta olduktan sonra dünyaya gelen 3 çocuk için doğum borçlanması imkanı torba yasayla hayatımıza girmişti. Her çocuk için 2 yıllık borçlanma imkanı bulunuyor. Buna göre 3 çocuk için borçlanan bir anne 6 yıl yani 2160 gün prim kazanabiliyor.

6 YIL ÇALIŞIP ERKEN EMEKLİ OLMA ŞANSI

Takvim'in haberine göre  kendi primleriyle bunu tamamladığında yaşı da uygunsa 6 yıl çalışıp beklemeden erken emekli olabiliyor. Doğum borçlanmasının üç şartı bulunuyor. İlk şart çocukların sigortalı olduktan sonra doğmuş olması. Daha sonra çocuğun yaşaması gerekiyor. Bir diğer şartta borçlanılacak dönemde çalışmıyor olmak isteniyor.

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Doğum borçlanması için SGK'ya başvurmak yeterli. Yapılan hesap sonunda ödeme gerçekleşiyor ve primler alınmış oluyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (3)
  • yok böyle bir haber bu zaten vardı doğum borçlanması sanki yeni haber gibi başlık değiştirip vermişler pes yani ya çocuğu yoksa veya bir tane varsa herkesin üç çocuğu yok bu ne saçma ya bir haber

    (0) (0)

  • bir kanun ancak bu kadar saçma olabilir,benim 3 çocuk var üçü de sigortalılık süresi içinde doğmuş ancak iş bırakılmış,gelmiş menapoz..iki ihtimal var ya çocuk yaşta doğuracaksınız ya da menapozda..

    (0) (0)

  • üle burdaki SGK memuru sigortalılık süresindeki doğumlar kabul değil diyo,50 yaşından sonra menapoza girdikten sonra doğan çocuklar kabülmüş..

    (0) (0)

Tüm Yorumlar