18 Aralık 2018 23:55

33 meslekte belge zorunluluğu başladı işte o mesleklerin tam listesi

33 meslekte belge zorunluluğu başladı işte o mesleklerin tam listesi

Bugünden itibaren meslek belgesi olmayan bu işlerde çalışamayacak. Bakanlık belge zorunluluğu getirilen mesleklerin listesini açıkladı. Listede belgesiz çalışmaya izin verilmeyen 33 meslek bulunuyor. İşte o meslekler;

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yayımlanan tebliğe göre, "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıfta yer alan aralarında tren makinisti, otomotiv kaportacısı ve PVC doğrama montajcısının da olduğu 33 meslekte "yeterlilik belgesi" olmayanlar bugünden itibaren çalışamayacak.

Aralarında tren makinisti, otomotiv kaportacısı, PVC doğrama montajcısı, metal kesimci, motosiklet bakım onarımcısı, motor testçisi ve iplik eğirme operatörünün de olduğu mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran iş yerlerinde, işveren veya işveren vekiline kişi başı 627 lira ceza kesilecek.

Geçen yıl ve bir önceki yıldan itibaren inşaat boyacısı, sıvacı, duvarcı, betonarme demircisi, otomotiv montajcısı ve çelik kaynakçısının da aralarında olduğu 48 meslekle ilgili belge zorunluluğu getiren Bakanlık, yeni 33 meslekle birlikte belge zorunluluğu olan meslek sayısını 81'e yükseltmiş oldu.

"Sınav ve belge ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan" : MYK Başkanı Adem Ceylan yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulunun kendilerine "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıfta yer alan 161 mesleğe belge zorunluluğu getirme yetkisi verdiğini belirtti.

BELGELİ ÇALIŞAN SAYISI 400 BİNİ AŞTI

Faaliyetine 2006?da başlayan MYK tarafından 792 ulusal meslek standardı ile 451 ulusal yeterlilik belirlendi. Temel amacı iş gücüne nitelik kazandırmak olan kurum, çalışanlara toplamda 229 milyon lira sınav ve belgelendirme desteğinde bulundu. MYK tarafından bugüne kadar 401 bin 495 çalışana mesleki yeterlilik belgesi verildi.

Mesleki yeterlilik belgesi olmayanların çalıştırılmayacağı 33 meslek şöyle:

mesleki yeterlilik belgesi gereken meslekler listesi 1

mesleki yeterlilik belgesi gereken meslekler listesi 2

mesleki yeterlilik belgesi gereken meslekler listesi 3

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (6)
 • İster aktif çalışan işçi maaşı olsun yada İşçi emekli maaşlarını,işçinin sahip olduğu Tahsiline göre,Kıdemine göre,Sahip olduğu Unvana göre ve işçinin Medeni durumuna göre yapmadığınız sürece işçiyi köleleştirmiş ve kullaştırmış olursunuz ki bu durum insan hakları beyannamesine göre suçtur.Tüm yöneticiler,idareciler ve işverenler bu durumu gözden geçirsin.

  (0) (4)

 • Madem olacak matbaacı niye YOK

  (0) (1)

 • HANGİ BELGE YA, İMAM HATİP YÜZÜNDEN ÇIRAKMI BIRAKDINIZ HEPSİ SURİYELİ, PEKİ GELECEKDE USTA NEREDEN BULACAĞIZ, ADIM BAŞI İMAMHATİP MUHAFAZAKAR AİLELERDE ARTIK VERMİYOR ÇOCUKLARINI BU OKULLARA, ELHAMDULİLLAH MÜSLÜMANIM VE MUHAFAZAKARIM AMA DOST ACI SÖYLER.

  (2) (9)

 • en güzeli bu. birisi emek harcıyor, masraf ediyor üzerine birde en önemlisi zaman harcıyor belge ediniyor. öteki ise lay lay lom gez yaşa eline para geçince git işletme aç oh ne ala memleket. nasılki ehliyetsiz araba kullanılmıyorsa belgesizde işletme açılamasın.

  (0) (1)

 • Normal kaynakcilarada zorunluluk gelsin sallasan kaynakciyim diyorlar biz belgeyi neden aldık tuvalet kağıdımı yapacaz

  (0) (4)

Tüm Yorumlar