18 Aralık 2018 21:11

2019-2021 Orta Vadeli Mali Planı yayınlandı bütçe gideri bakın ne kadar?

2019-2021 Orta Vadeli Mali Planı yayınlandı bütçe gideri bakın ne kadar?

TÜRKİYE Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları" ile ilgili genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığından MİT'e kadar kurumların bütçeleri de planda yer aldı.

Kamu kaynaklarının kullanımında, Orta Vadeli Plan (OVP) ve Orta Vadeli Mali Plan'da (OVMP) belirlenen politika ve öncelikler ile tasarruf ve tedbir hedefleri doğrultusunda hareket edilecek.

Genelgede Erdoğan devam eden projelerin tamamlanacağını zorunlu haller dışında 2019  Yılı Yatırım Programı'na yeni proje alınmayacağını açıkladı. Erdoğan, "Kamu harcamalarında tasarruf yapmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak, yurt içi tasarrufları artırmak, cari işlemler açığını azaltmak, kamu mali dengelerini ve mali disiplini daha da güçlendirmek ve böylece makroekonomik ve finansal istikrarı korumak temel önceliklerimizdir." ifadesini kullandı.    

Kısa vadede fiyat istikrarı hedef
Buna göre, Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi hazırlık çalışmalarını yönlendirmek üzere Yeni Ekonomi Programı kapsamında hazırlanan OVP (2019-2021) ve bu program esas alınarak hazırlanan OVMP'de (2019-2021) ekonomi ve maliye politikalarının temel amaçları belirlendi.

2019-2021 Orta Vadeli Mali Plan PDF dosyası-Bakanlık bütçeleri de var- Tıklayın

Bu kapsamda, 2019-2021 döneminde ekonomi politikasının temel amaçları kısa vadede fiyat istikrarının ve finansal istikrarın yeniden tesis edilmesi, ekonomide dengelenmenin ve bütçe disiplininin sağlanması, orta vadede sürdürülebilir büyüme ve adaletli paylaşıma yönelik değişimin gerçekleştirilmesi olacak.

Sıkı mali disiplin
Aynı dönemde maliye politikasının temel amaçlarını ise para politikası hedefleriyle eşgüdüm içinde sıkı mali disiplin ile enflasyonla mücadeleye destek verilmesi, mal ve hizmet, sermaye, cari transferler ve faiz giderlerinin azaltılması, gelirlerin artırılması oluşturacak.

Kamu kaynaklarının kullanımında OVP ve OVMP'de belirlenen politika ve öncelikler ile tasarruf ve tedbir hedefleri doğrultusunda hareket edilecek. Kamu idareleri kendilerine tahsis edilen ödenekleri aşmadan etkili, ekonomik ve verimli şekilde kullanacak. Mevcut harcama programları gözden geçirilerek önceliğini yitiren faaliyet ve projeler sonlandırılacak.

Süreklilik arz etmeyen ve konjonktüre dayalı gelirlerin oluşturduğu geçici kaynaklara karşılık olarak kalıcı mahiyette harcama oluşturulmayacak.

Makroekonomik hedefleri destekleyecek ve sürdürülebilir kılacak nitelikli insan gücü ve güçlü toplum hedefiyle ilgili proje ve programlar uygulamaya konulacak.

Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, OVP ve OVMP, Bütçe Çağrısı ve eki, Bütçe Hazırlama Rehberi ile Yatırım Genelgesi ve eki, Yatırım Programı Hazırlama Rehberi'nde yer alan makro politikalar, hedef ve gösterge niteliğindeki temel ekonomik büyüklükler, ödenek teklif tavanları, genel ilkeler ve standartlarla çok yıllı bütçeleme anlayışını esas alarak 2019, 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin bütçe tekliflerini sunacak.

Enflasyon 3 yıl için...
Çağrı kapsamında yer alan Bütçe Hazırlama Rehberi'ne göre, bütçe teklifi hazırlanırken, yıl sonu tüketici fiyatları endeksindeki artış 2019 yılı için yüzde 15,9, 2020 yılı için yüzde 9,8 ve 2021 yılı için yüzde 6 esas alınacak.

GSYH büyüme oranı 2019 yılı için yüzde 2,3, 2020 yılı için yüzde 3,5 ve 2021 yılı için yüzde 5 olarak öngörülecek.  Döner sermaye gelirleriyle bütçe kaynakları birlikte kullanılarak yürütülen hizmetlerde, döner sermayeler aracılığıyla karşılanabilecek ihtiyaçlar için bütçeden ödenek talebinde bulunulmayacak.

Yükseköğretim kurumları dışında kalan özel bütçeli idareler son 3 yıla ait bilanço, gelir tablosu ve yıl sonu kesin mizanıyla 2018 yılı altı aylık bilanço, gelir tablosu ve mizanını tekliflerine ekleyecek.

İdareler, gelir tahminlerinde döner sermaye ve fon gelirleri dışında kalan tüm gelir kaynaklarını dikkate alacaklar, önceki yıllar gerçekleşmeleri ve geleceğe yönelik beklentiler doğrultusunda yapılacak gelir tahminlerini gelir bütçe fişlerine yansıtacak.

Kamu idareleri ödenek tekliflerini, hizmetlerini ilk defa sunacakmış gibi değerlendirmeye tabi tutacak, öncelikli somut ihtiyaçlarını gözeterek hizmetlerin maliyetinin mümkün olan en düşük düzeyde tutulması için gerekli çalışmaları yürütecek ve mevcut harcama alanlarını gözden geçirerek verimsiz harcamaların tasfiye edilmesini sağlayacak şekilde yapacak.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (18)
 • Kamu personel giderlerinden tasarruf etmek adına kamuda öğretmenlik dışı memuriyette çalışan MEMUR ÖĞRETMENLERin öğretmenliğe geçişinin sağlanmasını talep ediyoruz.

  (1) (2)

 • Ne yapalım işte, CHP nin 16 yılda oluşturduğu enkazı 4 ayda kaldırmak kolay değil.Adamlar 16 yıllık iktidarlarında yemişler de yemişler yandaşlara da yedirmişler hatta dibini sıyırmışlar, e yeni gelen Ak Parti iktidarına da kolay değil tabi 24 hazirandan bu yana bu enkazı kaldırmak.

  (2) (3)

 • 13 uçaktan 11 tanesini satmak,195.000 makam arabasından 190.000 tanesini satmak veya kira anlaşmalarını feshetmek,devletin bütün toplantılarını üniversite konferans salonları ile devlet tiyatrosu salonlarında yapmak,anlamsız görev-yolluk ve harcırahları iptal etmek,saray davetlerini temelli kaldırmak,eşleri,gazetecileri ve diğerlerini yurt dışı ziyaretlerine asla götürmemek gibi tedbirler almak sizin ağalığınıza leke mi getiriyor ve de üzüyor mu efendiler!

  (0) (8)

 • Eğitim öğretim aşkıyla yanan memuröğretmenleri değerlendir. Bütçeye ek yük getirmeden Sen kazan, Egitim kazansın, Devlet kazansın... #KurumlarArasıGeçişHakkı #MemurÖğretmenler #KadrolarımızEÖHyeAktarılsın @ziyaselcuk @tcmeb @BeratAlbayrak

  (2) (1)

 • CHP belirgin bir şekilde Akp politikalarına muhalefet ediyor mu? Bana göre öyle görüntü vermeye çalışıyor.AKP şöyle veya böyle çıkışlarıyla CHP nin hareket alanını kısıtlıyor.peki CHP nin buna şiddetli bir cevabı var mı yok.Ben vatandaş olarak AKP ile CHP arasında çıkara dayalı bir işbirliği olduğunu düşünüyorum.

  (1) (0)

Tüm Yorumlar