18 Ocak 2019 17:26

1000 lira bayram ikramiyesi kimlere eksik veriliyor?

1000 lira bayram ikramiyesi kimlere eksik veriliyor?

AK Parti'nin seçim vaadlerinden biri olan ve milyonlarca emekliyi heyecanlandıran 1000 liralık bayram ikramiyesi hakkında kafaları karıştıran iddia İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray'dan geldi. Çıray'ın açıklamasına göre tüm emeklilere 1000 lira net bayram ikramiyesi ödenmedi. Peki kimlere 1000 lira, kimlere 750 lira bayram ikramiyesi ödeniyor?

Milyonlarca emekliyi mutlu edecek haberi geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım vermiş ve tüm emeklilere yılda 2 kez bayramlarda olmak üzere toplam 1000 lira bayram ikramiyesi verileceğini müjdelemişti. SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklilerine ödenmeye başlayan 1000 liralık bayram ikramiyeleri bazı vatandaşların hesabına eksik yatınca kafalar karıştı.

Peki kimlerin hesabına 1000 liralık bayram ikramiyesi 750 lira ya da 500 lira yattı? Hayatını kaybeden emeklinin eşine kaç para bayram ikramiyesi ödendi, hayatını kaybetmiş kişinin kızına ne kadar bayram ikramiyesi ödendi? 

BAYRAM İKRAMİYELERİ EKSİK YATIYOR İDDİALARI DOĞRU MU: İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, sosyal medya hesabından açıklama yaparak her emekliye bin TL verilmeyeceğini, kimilerine 300 TL, kimilerine ise 500 TL verileceğini, bunun da nedeninin maaş farkı olduğunu yazmıştı. 

BAŞBAKANDAN İDDİALARA NET YANIT: Muhalefetteki bu iddialar üzerine Başbakan Binali Yıldırım grup toplantısında bu konuya ilişkin açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım, 15 Mayıs 2018 tarihli grup toplantısında Aytun Çıray’ın her emekliye 1000 TL bayram ikramiyesi verilmeyeceğine dair iddiasının doğru olmadığı belirtti. Emekliye verilecek bayram ikramiyesi hakkında ortaya atılan iddiaları net bir dille yalanlayan Binali Yıldırım "Bunun kararı alınmıştır ve yılda 2 sefer emekli maaşı kaç para olursa olsun bakılmadan her bir emeklimize bin lira bayram ikramiyesi verilecektir, nokta. Net eline geçen para, brüt değil" ifadelerini kullanmıştı.

Peki neden bazı emeklilere bin TL, bazılarına 750 TL, bazılarına ise 500 TL bayram ikramiye ödemesi yapılıyor.

Eğer emekli olan kişi hayatını kaybetmişse, o emeklinin eşine 750 TL ikramiye veriliyor. Yine hayatını kaybetmiş emekli kişinin kızına ise bayram ikramiyesi 500 TL olarak ödeniyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (38)
 • Ikibayram ikramiye anlamıyım acaba neden

  (0) (0)

 • BEN ESIMDEN ÖLÜM MAAŞI ALIYORUM VE BU MIKTAR SU ANDA ZAMLANMIS 293 TL DIR. RAMAZAN BAYRAMINDA BAYRAK IKRAMIYESEI DEDIKLERI USE 132.08 OLDU . BU PARAYLA NE ALINA BILINIYOR . OKU DEFA CUMHURBAŞKANLIĞINA MEKTUP YAZDIM CEVAP YOK. AMA BEN BU DEVLETE ASKER BUYUTUYORUM.

  (0) (0)

 • Dul ve yetimden esirgediginiz 500 tl yi lütfen hesaplarımıza yatırırmısınız 1000 tl almak bizimde hakkımız seçimde aynen brüt oy verilecek bu dul ve yetim kesiminden başarılar...

  (0) (5)

 • O zaman kardeşim emekliye yılda 2 kez bin tl verilecek demesinler yök eşi ölene bin yetim kızına 500 diye başta söyleselerdi ama ne dendi herkese eşit ikramiye verilecek dediler simdi verilen meblaya bak her zaman olduğu gibi yine emekliye dula yetime FIYASKO ezilen hep emekli oluyor bu günlerde geçecek Allah sonumuzu hayra çıkara amiiiin

  (0) (3)

 • Nermın ozdelen cıft maas alanlara ıkı masa da verılmeseydı kısı basına 1000 lıra bızde 500 lıra almazdık ben hakkımı helal etmıyorum eger boyle bır odeme yapılıyorsa hakkınca yapılmalı bence

  (0) (0)

Tüm Yorumlar