18 Ocak 2019 23:51

100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılıyor!

100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılıyor!

Yaşı doldurduğu halde prim eksiği olan ve çalışamayan 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılıyor. Peki bu nasıl olacak?

Yaşı doldurmuş ancak prim günü eksiği olanlara emekli olma imkanı sağlanıyor. Belli bir yaşın üstünde olan vatandaşlar, eksik primlerini borçlanıp emekli olabilecek.

Yapılandırma kanunuyla geçmişe dönük borçlanan Bağ-Kur'lulara yaş, yıl ve prim şartını yerine getirmeleri halinde emekli olabilme fırsatı verilmişti. Şimdi SGK'lılar için de aynı imkanın sağlanması gündemde. Daha önceden bu konuyla ilgili bir müjde verilmişti. Düzenleme çıkarsa emeklilik yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim miktarını dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılacak. 

BİN 800 GÜN ŞARTI 

Bu kapsamda birkaç formül üzerinde duruluyor. Çalışmayla, öncelikle eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Örneğin, en az bin 800 gün prim istenecek. Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp bin 800 ve üzerinde prim günü olanlar eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. Ancak borçlanma yoluyla emeklilik için yasa çıkması şart.

MECLİS'E GELECEK

Konuyla ilgili çalışmanın tamamlanıp kısa süre içinde Meclis'e gönderilmesi bekleniyor. Yasa öngörüldüğü şekliyle çıkarsa işten çıkarılan, iflastan dolayı işsiz kalan veya işe ara vermek zorunda olan çalışanlara ve kepenk kapattığı için prim yatıramayan esnafa emekliliğin yolu açılacak.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (9)
 • NİYE ÇIKARTIYORSUNUZ Kİ ZAMANINI DA ÇALIŞSAYMIŞ YAN GELİP YATARKEN İYİ Dİ SONRADA SSK BATIYOR DİYORSUNUZ BATAR TABİ ÖNÜNE GELENE MAAŞ BAĞLIYORSUNUZ ADALET Lİ OLUNNN ÖNCE BİZİM HAKKETTİĞİMİZ İNTİBAK YASASINI ONAYLAYIN BELEŞ MAAŞ YOK HAK EDENİN HAKLARINI VERİNNNN

  (0) (0)

 • EYT lilere neden ilgilenilmiyor. İşverene göre yaşlıyız.SSK ya göre genciz. Ne yapacağız bununla ilgili çalışma yokmu. Yaş bekleyenleri de kademeli olarak emekli edilmesini istiyoruz.

  (1) (2)

 • Meslek liselerine öğrencileri özendirmek istiyorlarsa staj tarihi calisma başlangıci kabul edilmeli Reis bu işi çözer.

  (0) (0)

 • Hazır bu yasa meclise gelmişken staj meseleside bu yasaya eklense.

  (0) (0)

 • MHP nin seçim bildirgesinde staj yapılan yilin başlangıç sayılması vardı zannedersem.

  (0) (1)

Tüm Yorumlar